wtorek, 11 kwietnia 2017

Wielki Wtorek. "Biada Wam, obłudnicy!"

Wielki Wtorek Jezus spędza na nauczaniu w świątyni. Warto przypomnieć reakcję Jezusa widzącego handlarzy w Świątyni. Ewangelista św. Mateusz wskazuje, że wyrzucił wszystkich sprzedających i kupujących w świątyni; powywracał stoły zmieniających pieniądze oraz ławki tych, którzy sprzedawali gołębie. Jezus wskazał, że Świątynia winna być miejscem modlitwy. 

Czy my dzisiaj traktujemy jeszcze kościoły jako miejsce modlitw? Pozwólcie, jako że patrzę na lud zgromadzony na Mszach i nabożeństwach z innej perspektywy, bo z perspektywy ołtarza, to odważę się stwierdzić, że wielu przychodzących właściwie nie po co tam jest. W kolejce do konfesjonału można dowiedzieć się niemal wszystkiego o sąsiadach, rodzinie, dolegliwościach swoich i innych. Po wyjściu z Mszy można usłyszeć "sprawozdanie" z "modowej rewii mszalnej". Zamiast na modlitwie, Eucharystii, niektórzy siostry i bracia, zajmują się telefonem, zwiedzaniem, podziwianiem sztuki sakralnej :), komentarzami i bardzo obserwacją innych. Niektórzy chyba nie wiedzą, gdzie są, bo przez całą Mszę potrafią stać jak kołek i nie odezwać się słowem. Niektórzy żyją jakby w swoim świecie i zamiast aktywnego uczestnictwa w każdej części Mszy zajmują się zupełnie czym innym, na przykład w czasie Liturgii Słowa odmawiają różaniec, zamiast homilii przeglądają modlitewnik (inna rzecz, że nieraz bywa, że dużo więcej dobrego można wynieść z modlitewnika niż z treści kazania - ale na poziom kaznodziejów nie mamy zbyt dużego wpływu). 

Pomyślmy jak na takie zachowanie zareagowałby Jezus? Medytując Ewangelię św. Mateusza, ma się wrażenie, że takiego mało zainteresowanego wziąłby za fraki i zapytał "Po co tu jesteś?". Innego zapytałby "Nie umiesz się skupić na chwilę?". Innym razem zapytałby: "Przecież nauczyłem Was modlić się do Ojca, a Ty nie znasz tych słów?". Niejednego by pewnie wywalił i dał do zrozumienia, żeby się zastanowił nad swoim postępowaniem i życiem". 

A jakby dzisiejszy świat zareagował na czyny Jezusa? Lewicowe i liberalne środowiska podniosłyby krzyk o braku poszanowania dla wolności człowieka. Zarzuciłyby Jezusowi wtrącanie się do życia innych, o ograniczenie wolności wyboru. Jezus byłby głównym reprezentantem "ciemnogrodu" i zacofania. Zapewne usłyszałby, że jest niebezpiecznym fanatykiem, którego należy izolować i dla którego nie ma miejsca w europejskiej demokracji. Zapewne ktoś złożyłby również zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Warto przypomnieć mowę Jezusa do faryzeuszów (Mt 23, 13-36):
Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo zamykacie królestwo niebieskie przed ludźmi. Wy sami nie wchodzicie i nie pozwalacie wejść tym, którzy do niego idą
(...), bo objadacie domy wdów pod pozorem długich modlitw. Dlatego otrzymacie surowszy wyrok.
(...) bo obchodzicie morze i ziemię, żeby pozyskać jednego współwyznawcę. A gdy się nim stanie, czynicie go dwakroć bardziej winnym piekła niż wy sami.
(...)dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz pomijacie to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie opuszczać.

Przewodnicy ślepi, którzy przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda!

(...) Bo dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są one zdzierstwa i niepowściągliwości.
Faryzeuszu ślepy! Oczyść wpierw wnętrze kubka, żeby i zewnętrzna jego strona stała się czysta.
Biada wam, (...) Bo podobni jesteście do grobów pobielanych, które z zewnątrz wyglądają pięknie, lecz wewnątrz pełne są kości trupich i wszelkiego plugastwa.
Tak i wy z zewnątrz wydajecie się ludziom sprawiedliwi, lecz wewnątrz pełni jesteście obłudy i nieprawości i mówicie: "Gdybyśmy żyli za czasów naszych przodków, nie byliśmy ich wspólnikami w zabójstwie proroków".
Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo budujecie groby prorokom i zdobicie grobowce sprawiedliwych,

Przez to sami przyznajecie, że jesteście potomkami tych, którzy mordowali proroków!

Dopełnijcie i wy miary waszych przodków!

węże, plemię żmijowe, jak wy możecie ujść potępienia w piekle?
Dlatego oto Ja posyłam do was proroków, mędrców i uczonych. Jednych z nich zabijecie i ukrzyżujecie; innych będziecie biczować w swych synagogach i przepędzać z miasta do miasta.
Tak spadnie na was wszystka krew niewinna, przelana na ziemi, począwszy od krwi Abla sprawiedliwego aż do krwi Zachariasza, syna Barachiasza, którego zamordowaliście między przybytkiem a ołtarzem.
Zaprawdę, powiadam wam: Przyjdzie to wszystko na to pokolenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz